Na problemy z wymową

kłopoty z mówieniemJąkanie to dolegliwość, z którą w tym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zwrócić uwagę na odpowiednią opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzice i przyjaciele powinni przeczytać czym jąkanie jest spowodowane, jak wygląda terapia i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jedną z przyczyn jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Stara się ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje emocje szybciej niż umie. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być też uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak przeżycia silnie stresujące w okresie wczesnego dorastania (np. wypadek samochodowy) czy niestosowne reagowanie na oznaki niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może być przyczyną pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli dostrzeżemy u dziecka trudności z wysławianiem, przede wszystkim, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z odpowiednim doświadczeniem bez wątpienia będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on poznać przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze wybierze sposoby leczenia. terapia jąkania w znacznej ilości przypadków daje pożądane efekty.

Leczenie
Można wymienić wiele technik leczenia jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne włączają takie działania jak praca nad poznaniem i zlikwidowaniem przyczyn strachu, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad wymową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Kolejną metodą jest lekko dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia wyjątkowo istotne jest stosowne wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. Rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać bacznie i mieć dużo cierpliwości dla kogoś z problemem jąkania.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s